Szélvédő tisztítás házilag
A szélvédő tisztítás házilag is megoldható feladat, ám ahhoz, hogy tökéletes legyen a végeredmény, sok dologra kell odafigyelni. Most összegyűjtöttünk mindent, amit tudni érdemes, mielőtt nekilátsz a feladatnak: mire lesz szükséged, milyen sorrendben érdemes takarítani és hogyan érheted el a legjobb végeredményt.
Miért fontos a szélvédő tisztítás házilag?
A szélvédő tisztítás elsőre felesleges feladatnak tűnhet, hiszen ott vannak az ablaktörlő lapátok, amelyek azt gondolhatnánk, önmagukban is képesek elvégezni a feladatot. A valóságban azonban igenis érdemes időt fordítani erre. A hagyományos ablaktisztító folyadékok és az ablaktörlő ritkánrétikán képes minden szennyeződést hatékonyan eltávolítani. Ráadásul csakis az ablak külső felületét tisztítják meg – részben.
A tiszta szélvédő nemcsak esztétikai, de egyenesen biztonsági kérdés is. A rászáradt bogár maradványok önmagukban is ronthatják a látási viszonyokat, ám van egy még ennél is veszélyesebb tényező: a por. Az üveg zsírosodása következtében ugyanis kívülről és belülről is nagy mennyiségű por tapadhat az ablakra, amely homályos, elmosódott „képet” biztosít. Ez akár észrevétlenül is zavarhatja a sofőrt, amely egyébként is rossz körülmények között – esőben, naplementekor a „farkasvakság” jelentkezésekor, szembe nap esetén – komoly veszélyforrássá válhat.
Szélvédő tisztítás házilag: ellenőrző lista
Az tehát már világos, hogy nagyon fontos a tiszta szélvédő, mindkét oldalról. Mire lesz tehát szükséged, ha a szélvédő tisztítás feladatához szeretnél hozzálátni?
- Több mikroszálas törlőkendő
- Kézi polírozó korong
- G4 Nanotechnológiás üvegtisztító
- G6 Antisztatikus üvegtisztító
- G1 vagy G5 Vízlepergető bevonat
Szélvédő tisztítás belül
Az autó szélvédő tisztítás belülről kezdődik, aminek inkább praktikus oka van: a külső felület megtakarítása után sokan elfelejtik, hogy még nem ért véget a munka. Ehhez az előbbi felsorolás első négy elemére lesz szükség.
Első törlés
Első lépésként egy száraz mikroszálas kendővel érdemes áttörölni az üvegfelületet. Ez már önmagában is rengeteg szennyeződést összegyűjt majd, legfőképp a port. A korábbi években sokan ezt a feladatot teljes mértékben kihagyták vagy a mikroszálas kendő helyett papír kéztörlővel oldották meg. Ezek azonban hosszútávon igen káros döntések lehetnek: főleg a papírkendő rejt veszélyeket. A kissé érdes felület ugyanis könnyedén mikro-karcolásokat ejthet a szélvédőn, ráadásul apró papírmaradványok ragadhatnak az üveghez, amelyek önmaguk is szennyeződésként funkcionálhatnak a jövőben.
A szélvédő belső tisztítása
Ha megfelelően eltávolítottuk a felületi port, ideje ténylegesen megtisztítani a felületet. Ehhez nagyszerű választás a Gtechniq G4 Nanotechnológiás üvegtisztítója. Alkalmazásához egy kézi polírozó korongra lesz szükség, erre kell felvinni az anyagot, majd körkörös mozdulatokkal átdolgozni a szélvédőn. A nanotechnológiának köszönhetően az üvegtisztító képes a makacs, régi koszt is eltávolítani, így tökéletes tisztaságot biztosít.
Utófeladatok
Befejezésként érdemes antisztatikus üvegtisztítóval is áttörölni a felületet, amely abban segít, hogy a jövőben kevésbé tapadjon a por a szélvédőhöz. Így a tisztítás sokkal hosszabb ideig kitart, vagyis önmagunknak is segítünk a szükséges takarítások ritkításával.
Szélvédő tisztítás kívül
Ha a szélvédő belső oldala már tökélete állapotban van, ideje a külső üvegre fókuszálni. Ez valamivel több lépésből álló folyamat, hiszen magának az ablaknak a takarításán túl más feladatokat is érdemes ezzel egyben elvégezni.
Felületi tisztítás
A szélvédő külső oldalának tisztítását is kezdhetjük a belsőhöz hasonlóan egy mikroszálas kendővel való áttörléssel. Ez abban segít, hogy eltávolítsuk a port, amelyből valószínűleg még több lesz, mint a belső üvegen. Fontos, hogy a külső felületek tisztításának minden lépésekor érdemes elsőként körkörös mozdulatokkal, majd függőlegesen le-fel haladva törölni a szélvédőt.
Alapos takarítás
A következő lépés ebben az esetben is a nanotechnológiás üvegtisztító. A szennyeződések eltávolítása itt még inkább igényli a nanotechnológia modern, megbízható jellemzőit. Leginkább arról van szó, hogy a külső üvegfelületen sokkal több makacs kosz várhat minket, amelyeket a nanotechnológia hatékonyan tud legyőzni. Működési elve ugyanis a következő: az üveg és a szennyeződés közötti kötéseket célozza, vagyis például a bogarak egészének feloldása helyett sokkal inkább az eltávolítás áll a fókuszban.
Antisztatikus üvegtisztító
Ha már minden szennyeződéstől megszabadultunk, ideje nekilátni az utómunkáknak. Ezek első lépéseként kívülről is használhatunk antisztatikus üvegtisztítót, amely itt is a por megragadását akadályozza, így nekünk segít.
Vízlepergető réteg
Egy másik anyag, amelyet érdemes lehet alkalmazni, a vízlepergető réteg. A Gtechniq termékei például kifejezetten úgy lettek kifejlesztve, hogy növeljék a láthatóságot, ezáltal biztonságosabbá tegyék az autóhasználatot esős időben is. A vízlepergető réteg egyébként akár a belső felületekre is felvihető, hiszen itt az esőcseppek helyett a belső tér páralecsapódásával vívott harcban segít.
Plusz feladatok
Végül érdemes újból magunkon segítenünk. Ha már egyébként is a szélvédővel vagyunk elfoglalva, akár az ablaktörlő rendszerre is szánhatunk pár percet. A lapátokat érdemes gumi tisztítóval áttörölni, így azoktól a szennyeződésektől is megszabadulhatunk, amelyek az üveg helyett itt tapadtak meg. Illetve ne feledkezzünk el az ablaktisztító folyadékról sem, töltsük fel ezt is!
Amennyiben teljes autó tisztítást tartasz, érdemes elolvasni az otthoni autómosás rejtelmeiről szóló bejegyzésünket is!