Fényezés javítás házilag
Ha megsérül a fényezés, az mindenki számára kellemetlen, hiszen autónk azon részéről van szó, ami a leginkább látható. Éppen ezért teljesen természetes, ha minél hamarabb szeretnénk eltüntetni a hibát, akár önállóan is. Tökéletes javítás érdekében érdemes lehet szakemberhez fordulni, de néhány egyszerű trükkel otthon is kivitelezhető az autó fényezés javítás.
Fényezés javítás: a fényezés rétegei
Ahhoz, hogy jól sikerüljön az autó fényezés javítása, először is tudnunk kell, mivel állunk szemben. A sérülések azonosítása azonban csak akkor lehetséges, ha azzal is tisztában vagyunk, hogy hogyan épül fel a fényezés.
A karosszéria nyers fém felületeire elsőként minden esetben alapozóréteget visznek fel. Ennek több funkciója is van: jobb tapadást biztosít a későbbi rétegek számára, egyenletesebb festést tesz lehetővé és megakadályozza a korróziót, vagyis a rozsdásodást. Ezt a réteget maga a festék követi, amely nagyon fontos, hogy tökéletesen tiszta felületre kerüljön. Ez ugyanis garantálja az esztétikus, egyenletes megjelenést, amely alapvető fontosságú a járművek esetében. Végül metál fényezés esetén színtelen lakkréteg kerül felfújásra, amely egyrészt megadja az autónak a jól ismert csillogást, másrészt védi az alsóbb rétegeket többek között az időjárási körülményektől.
A sérülés azonosítása
Ahhoz tehát, hogy megfelelően tudjuk kezelni a problémát, fontos megértenünk annak jellegét. A különböző sérülések ugyanis különböző mélységekig hatolnak, így más-más módokon lehetséges a javításuk.
Apróbb karcok
Az apróbb karcok általában csak a felső rétegeket érintik, valószínűleg nem mennek a lakkrétegnél mélyebbre. Ennek köszönhetően Javításukkor is csupán ezt – maximum a festéket – kell pótolnunk.
Kavicsfelverődések
A kavicsfelverődések nagyon gyakori sérülések, de az esetek többségében szerencsére nem veszélyesek – sem pedig bonyolultak. A legtöbb kavics szintén csak a felső egy-két réteget sérti meg. Azonban ha jól látjuk, hogy a hiba az alapozást is érinti, érdemes minél hamarabb kijavítani azt. Most azt is megnézzük, hogy miért!
Mikor nem jó döntés az autó fényezés javítás házilag?
Sajnos vannak olyan jellegű hibák, amiket egyáltalán nem érdemes házilag kezelni. Ez azért van, mert bizonyos esetekben olyan szintű lehet a sérülés, hogy az hosszabb távon is problémákat okozhat. Ezek pedig egyetlen szóval összefoglalhatók: rozsdásodás.
A legtöbb autó tulajdonos tudja, hogy az egyik legnagyobb ellenségünk a rozsda. Ha ugyanis megjelenését nem vesszük észre időben, elterjedhet és akár a teljes karosszériát veszélyeztetheti. Emiatt ha egy mélyre hatoló – vagyis az alapozórétegen is túlmenő – sérülést nem veszünk észre azonnal, vagy akár már csak a rozsdafolt tűnik fel, érdemes lehet inkább szakemberhez fordulni. Ott fel tudják mérni a korrózió mértékét és annak megfelelően végzik el a javítást.
Ez a szabály hatványozottan igaz, ha esetleg már kialakult lyukat találunk a karosszéria bármely elemében, de főleg a teherviselő részeken, vagyis a küszöbnél vagy az alvázon. Ebben az esetben mielőbbi, szakértő általi javításra van szükség.
Autó fényezés javítás: a lépések
Ha már sikerült felmérnünk a sérülés mértékét, vagyis tudjuk, hogy milyen mélyre hatol a karc, nekiláthatunk a tényleges javításnak. Ennek első lépése minden esetben az alapos autómosás. Figyeljünk arra, hogy távolítsunk el minden felületi szennyeződést, beleértve a port és a zsírt is, hiszen ezek negatívan befolyásolhatják a további rétegek tapadását, ezáltal pedig a javítás sikerességét.
Ezt követően mindenképp jól körbe kell „keríteni” azt a területet, amelyiken dolgozni fogunk. Ez a gyakorlatban egyszerű, ám igen pontos maszkolást jelent, vagyis maszkolópapír és szalag segítségével takarjuk le azokat a környező felületeket, amelyeket nem szeretnénk, hogy érjenek a javításhoz használt anyagok. Fontos, hogy ne hagyjunk magunknak túl apró munkaterületet, hiszen a javított felületet óvatosan össze kell majd dolgozni a meglévő fényezéssel, hogy a lehető legkevésbé legyen feltűnő, hogy utómunkálatokat végeztünk. Amennyiben a sérülés helye engedi, érdemes lehet a kezelendő felületet az adott karosszéria elem szélélig kihúzni, itt ugyanis mindenképp megváltozik a fény esése, így sokkal kevésbé lesz észrevehető a javítás.
Alapozóréteg
Amennyiben a sérülés olyan mélyre megy, hogy az alapozórétegtől kezdve kell javítani, valamivel több feladatunk lesz, mintha felületi karcolásokról lenne szó. Számos helyen találkozhatunk olyan tippekkel, hogy nyugodtan hagyjuk el az alapozást és csak a festéket és lakkozást állítsuk helyre, ez azonban egyáltalán nem ajánlatos. Az alapozórétegnek nagyon fontos szerepe van a rozsda elleni védelemben, így ha elhagyjuk, azzal a jövőben sokkal védtelenebbé tesszük a kasznit és a teljes járművet is.
Festék
Az autó festés javítás kétféleképpen végezhető el: ecsettel vagy spray segítségével. Az előbbi megoldást az apró sérülések javításakor érdemes választani – ha néhány milliméternél nagyobb a karc vagy felverődés, spray használatával sokkal könnyebben érhetünk el egyenletes végeredményt. Ezesetben fontos, hogy a környező terület mellett önmagunknak is megfelelő védelmet biztosítsunk, hiszen nem ajánlatos belélegezni a festéket.
Lakkozás
A legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha csupán a lakkozást kell javítani. Ezesetben ugyanis apróbb karcolásokról beszélünk, amelyek könnyedén eltávolíthatók karceltávolítók vagy polírozó paszták segítségével. Ezek használata rendkívül egyszerű, a megfelelő előkészítést követően csupán a tollra vagy a paszta mellett egy korongra lesz szükségünk, illetve egy kis türelemre, hogy újra tökéletessé varázsoljuk autónk megjelenését.
A fényezés javítás elvégzése után ajánlott a jövőbeli védelemre is gondolni kerámia bevonat használatával. Ezek az anyagok ugyanis rendkívül erős bevonatot hoznak létre a karosszérián, így hatékony védelmet biztosítanak a kisebb karcok ellen. Emellett a nálunk kapható Gtechniq termékek jelentős része vízlepergető rétegként is funkcionál, amely az autómosást is ritkábban elvégzendő feladattá teheti.
Ha további autóápolási tippekre is kíváncsi lennél, olvasd el autóápolás kisokos bejegyzésünket is!