Autó belső tisztítás házilag
Az autó belső terének tisztítása nagyon fontos, hiszen ez az a környezet, amelyben az utazással töltött óráinkat töltjük. Otthonunkhoz hasonlóan meghatározza, hogy érezzük magunkat mi és az esetleges vendégeink. Szerencsére takarítása nem kell, hogy költséges, bonyolult feladat legyen! Az autó belső tisztítás házilag is elvégezhető, íme mire érdemes odafigyelni!
Az autó belső tisztítás előnyei
Igazán megéri bevállalni az autó belső tisztítás házilag való elvégzését, ennek ugyanis számos előnye van. Egyrészt növelhetjük saját komfortunkat, hiszen mindenki kényelmesebben és szívesebben utazik olyan járműben, amely tiszta és rendezett.
Másrészt segíthetünk autónk állapotfenntartásában, ugyanis a megfelelően tisztított és karbantartott elemek jóval tovább bírják. Az üléshuzatok nem használódnak el olyan gyorsan, a műanyag és krómozott részekkel pedig elkerülhető a költséges javítás és csere. Végül, ebből következően jövőbeli önmagunknak is kedvezhetünk: ha ugyanis eladásra bocsájtanánk autónkat, az a jó állapotban lévő utastérnek köszönhetően akár jelentősen magasabb áron is kínálható.
Kellékek a takarításhoz
Ahhoz, hogy össze tudjuk gyűjteni, milyen kellékekre lesz szükségünk, először érdemes végiggondolni, hogy milyen elemek, anyagok találhatók az utastérben.
Az általános tisztításhoz szükséges kellékek, mint amilyen a porszívó vagy a műszálas törlőkendő, mindenképpen jól jönnek majd. Ezen felül minden autó műszerfalán találunk műanyag elemeket, amelyek takarításához és ápolásához érdemes beszerezni egy autó műanyag tisztító terméket. Bőr ülések esetén bőrápolóra, az üvegek tisztításához pedig ablak tisztítószerre is szükséged lesz.
Autó belső tisztítás házilag: a lépések
1. A belső tér kipakolása
Első lépésként el kell távolítani az autó belső teréből mindent, ami mozdítható. Ez a valóságban akár két külön lépésnek is megfeleltethető.
Egyrészt ki kell pakolni az egyes tárolókat, el kell távolítani a nem gyári huzatvédőket és ki kell dobni a szemetet. Ez azért fontos, mert így érhetünk el minden olyan felületet, ami tisztításra szorulhat.
Másrészt amennyiben lehetséges, érdemes lehet eltávolítani magukat az üléseket is, valamint a szőnyegeket. Így ugyanis az egyes elemeket és a belső teret is könnyebben takaríthatjuk ki, valamint olyan apró sarkokat is felfedezhetünk, amelyeket egyébként észre sem vettünk volna.
2. Porszívózás
Következő lépésként meg kell szabadulnunk a szemmel látható kosztól. Ezt legegyszerűbben egy porszívóval oldhatjuk meg.
Le kell takarítanunk a kiszedett üléseket és szőnyegeket, illetve a belső teret is. Érdemes különböző porszívó fejekkel is felkészülni, hiszen az autóban számtalan olyan mélyedés, kiszögellés található, amely megnehezíti a tisztítást. Mindenképp figyeljünk oda az ülések alatti területekre, illetve a fix alkatrészek közötti résekre is.
3. A műszerfal
Következő lépésként érdemes a műszerfallal foglalkozni, főleg, ha sikerült eltávolítani az üléseket és a szokásosnál jóval nagyobb hely áll rendelkezésünkre. Ez az elem rendkívül érzékeny, ám sokan nem foglalkoznak tisztán tartásával. Ugyanakkor fontos észben tartani, hogy egy műszerfal csere hatalmas összegbe kerülhet, így még mindig jobban megéri havonta egyszer megtakarítani, mint hagyni teljesen leromlani.
A műszerfalak általában műanyag, ritkábban krómozott fém és bőr elemekből áll össze. Ezeket anyaguknak megfelelően kell kezelni. Elsőként egy mikroszálas rongy segítségével érdemes áttörölni a felületet, ami összegyűjti a leülepedett port. Ezt követően pedig jöhet a megfelelő tisztítószer és műszerfal ápoló! Fontos, hogy a kevésbé jól elérhető helyekről se feledkezzünk meg: a szellőző nyílásokról, a kormány mögötti részekről, illetve az egyes gombokról.
4. Az ülések
Akár sikerült eltávolítani az üléseket, akár nem, ezek a darabok külön figyelmet is érdemelnek. Ezek azok, amik minden egyes utassal garantáltan érintkeznek, így a legtöbb szennyeződés is ezeket éri. A porszívózás mellett így érdemes egyéb módon is gondoskodni róluk, akkor is, ha az autó belső tisztítás házilag történik.
A bőrülések esetében egyébként is nagyon oda kell figyelni, hogy a felület ne sérüljön. Ennek megfelelően takarításkor is külön bőrápoló termékeket szükséges beszerezni, ezek ugyanis segítik a tisztántartást, emellett pedig a legtöbb esetben védik is az ülések huzatait.
Persze a hagyományos textil ülések takarítása is elvégezhető egy egyszerű porszívózásnál alaposabban, például speciális textil tisztítószerek segítségével. Ez főleg akkor lehet indokolt, ha makacsabb foltok, esetleg egyéb beleivódott anyagok is vannak a felületen. Így legyen szó egy csokis gyerekkézről, egy sáros tappancsról vagy akár néha egy-egy szál elszívott cigarettáról, ezek az anyagok segítenek megtisztítani az üléskárpitot.
5. Az üvegek
Az üvegmosás egyértelmű feladat, mégis sokan elfelejtik, hogy a szélvédőnek és az ablakoknak is két oldala van. Emiatt nem elegendő az otthoni autómosás alkalmával megtisztítani az üveget, az autó belső tisztításkor is gondolni kell rá.
Az első és hátsó szélvédő és az utastéri ablakok takarítása szerencsére rendkívül egyszerű. Mindössze egy jó minőségű ablaktisztító és egy – már korábban is említett – mikroszálas törlőkendő szükséges hozzá.
6. Befejezés
Végül ha minden egyes rész takarításával végeztünk, már csak az egyes darabok „összeillesztése” van hátra. Kerüljenek vissza a szőnyegek, üléshuzatok, kiegészítők az autóba és már lehet is indulni az újszerűre suvickolt járművel!
Webáruházunkban számos autó belső tisztító vár, amelyek segítenek abban, hogy az utastér is tökéletesen csillogjon. Nézz szét termékeink között és rendeld meg azt, amire szükséged lehet – vagy vedd fel velünk a kapcsolatot és kérj segítséget a választásban!